Myslíme na ptáčky

  • Autor příspěvku

   Krajina přikrytá bílou peřinou a k tomu silný mráz, to je ta nejhorší kombinace pro pěvce, kteří žijí v našich zahradách. V části zahrady školy máme vysázeny ovocné stromy a spolu s ostatními porosty tvoří prostředí, které si vyhledaly sýkorky, kosi, rehkové, strakapoudi a další pěvci. Pokud je vše pod sněhem a k tomu mrzne, jen obtížně si hledají potravu. V prvouce se žáci první i druhé třídy učí o podmínkách života v závislosti na ročních obdobích a také o tom, jak můžeme pomoci zvířatům a ptáčkům přežít zimu. Proto jsme se rozhodli pro ptáčky v pracovních činnostech připravit bohatou hostinu. Krmnou směs jsme připravili z tuku, ovesných vloček, pšeničného šrotu a mletých vlašských ořechů. Hotovou směsí jsme naplnili otvory v borovicových šiškách a ze zbytku děti vytvořily kuličky do připravených sítěk. Následující den jsme se s prvňáčky a druháčky vypravili do sadu rozvěsit všechny připravené dobroty. Již při příchodu do zahrady nás sýkorky vítaly svým štěbetáním a netrvalo dlouho a zpráva o připravené hostině dolehla ke všem ptáčkům v okolí. Než se děti přezuly a svlékly ze zimního oblečení, na stromy se slétly sýkorky a zavítal také strakapoud. Na okno první třídy jsme instalovali krmítko, a tak děti mohou pozorovat, jak si sýkorky pochutnávají na slunečnici.  
Dáša Murycová